Digitürk problemim ne oldu?

nolmus tarafından

Benim problemimi çözen açıkcası Digitürk destek hattı değil Digitürk Sosyal Medya Müşteri Hizmetleri oldu. Yani sosyal medyada problemimi bağırarak ifade etmem çözüme hızlıca ulaşmama yardımcı olan! Keşke bunlara ihtiyaç kalmasa, keşke telefonda da ters bir ifade takınmadan çözüm üretebilseler.

Neyse gelelim “nasıl çözüldü olayımız” durumuna.

Efendime söyleyeyim benim talebim ana parayı ödemek ve faizi ödememekti. Aslında üşenmesem ana parayı ödememek için de araştırmalar yapacaktım biliyorsunuz yazmıştım size ayrıntıları. Fakat bir yandan Digitürk Sosyal Medya Müşteri Hizmetleri’nden arayan Necla hn.ın profesyonel yaklaşımı ve terbiyesi ile beni sakinleştirmesi bir yandan da uğraşmaya vakit ayırmak istemememden dolayı ana parayı öderim dedim kendime. Ancak “borçu kalmamıştır” yazısı verirlerse! Böylece 107 tl düştü 22 tl’ye.

Bakınız aşağıdaki borçsuzdur evrağıma.

Aradılar sinirlerimi bozdular ama neyse ki sıkı takibim ve cadoloz tavrım ile hızlıca çözüldü olay. Keşke bunlara gerek kalmasa, keşke markalaşmış “büyük” firmalar nakit sıkıntıları için üyelerini kazıklamasa. Neyse ben mümkün olduğunca üyeliklerden uzak durmaya devam edip, sakin hayatıma devam edeyim.

Neyse bu da böyle bir anımızdı işte…

P.S. Haftasonu geldi, yaşasın.